Dzisiaj jest sobota, 26 listopada 2022 roku
 O nas     Wydarzenia     Publikacje     Zapowiedzi     Recenzje     Autorzy     Artyści     Kiosk     Kontakt
  Publikacje

  HOME  

Leszek Nord, 13 wierszy

        W 13 wierszach Leszka Norda poeta stoi między Naturą i Kulturą. Samotny, zagubiony, przygląda się wszechobecnemu misterium życia. Sprawia wrażenie wyobcowanego. Posiada wprawdzie świadomość i pamięć siebie, ale jednocześnie źle znosi oddzielenie od Natury własną świadomością.
      Fizyczność jako problem ontologiczny dominuje od pierwszego wiersza Dotyk, poprzez Poród i Wyprawę, by w wierszu Wyspa zaznaczyć osobność istnienia. Lecz już w wierszu Zwierzę poeta odkrywa w Naturze pośredniczącej między człowiekiem a bóstwem - rozumianym tutaj jako transcendentalny związek z rzeczywistością - swoją szansę przetrwania. Także trwania w nieskończoności niczym spinozjańska natura-naturans, organiczna całość, ujawniająca energię stwórczą, witalność bytującą we własnym, samoorganizującym się porządku.
      W wierszu Stworzenie dochodzi do głosu postrzeganie bóstwa jako intelektualnej protezy, pomocnej w psychicznym urządzaniu się w świecie, aż po jej odrzucenie  w sytuacji, gdy człowiek zagrożony w swej egzystencji zmuszony jest się ratować.
     W wielu wierszach przepych i potęga natury konfrontowane są ze sprzecznościami poznawczymi ukrytymi w samym języku: „słowa ściśle określone / jak znaki przy drodze / zakręt w lewo / zakręt w prawo / stop… mówię jakbym / ścielił prześcieradłem / pole minowe…”. Jedynym warunkiem poznania rzeczywistości jest dotyk – fizyczne doświadczanie stojące ponad refleksją. Przepaść pomiędzy światem intelligibilnym i światem zmysłowym stanowi fundament 13 wierszy.    
     Paradoksem tego konfliktu  jest samo istnienie tych wierszy. Każdy akt twórczy wyrasta z przedstawień i sądów, które nie przynależą do świata zmysłów, lecz do procesu rozumowego. W nim możemy dotknąć niewidzialnym palcem kogoś, kto nie siedzi na drugim brzegu łóżka; lecz daleko - za górami -właśnie czyta cykl 13 wierszy Leszka Norda. 
     One są warte takiego dotknięcia.

J. Sojan

 
   
2022 © Zaułek Wydawniczy Pomyłka || CMS System powered by media-projekt.pl || Design by Promoline