Dzisiaj jest sobota, 26 listopada 2022 roku
 O nas     Wydarzenia     Publikacje     Zapowiedzi     Recenzje     Autorzy     Artyści     Kiosk     Kontakt
  Publikacje

  HOME  

Witold Wirpsza, Listy z oflagu, opracował, posłowiem i przypisami opatrzył Dariusz Pawelec, wstęp Leszek Szaruga. Szczecin 2015, s.256

Listy z oflagu pozwalają poznać nieznane wątki autobiograficzne Wirpszy (historię jego narzeczeństwa z Marylą Kurecką, niektóre fakty z życia w dwudziestoleciu międzywojennym, egzystencję w niemieckim obozie jenieckim i inne). Zawartość, jak i styl epistolograficznych wypowiedzi poety dowodzą, że zalążki jego poetyki, języka, wyobraźni tkwiły już w nim dwudziestoparoletnim. Już tu wychodzi  na jaw mieszanie się rozmaitych dziedzin sztuki, prawa, geografii, filozofii czy religii, a przy tym charakterystyczna jakość, która w dojrzałych dziełach objawi się jako Wirpszowska ironia i groteska. Listy bardzo młodego człowieka potwierdzają słabo upowszechnioną opinię środowiskową (jej depozytariuszem jest Krzysztof Karasek), że Witold Wirpsza był największym erudytą wśród polskich poetów XX wieku. Książka stanowi ważny i nieodzowny materiał do rekonstrukcji biografii Witolda Wirpszy oraz obszar, w którym wnikliwy czytelnik znajdzie genezę wielu jego utworów, nie tylko Pomarańczy na drutach, ale również Don Juana, napisanej niedługo przed śmiercią Liturgii i innych.

zdj__cie_nr_3

Ślub Marii Kureckiej i Witolda Wirpszy, pośrodku ojciec Witolda Wirpszy - Stanisław. Rok 1945. Zdjęcie pochodzi z archiwum rodzinnego, udostępnione za zgodą Leszka Szarugi. 

 Premiera 13 maja 2015

 
   
2022 © Zaułek Wydawniczy Pomyłka || CMS System powered by media-projekt.pl || Design by Promoline